Buradasınız : Bölümler / Tasarım / Moda Tasarım
Türkçe
English
Salı, 22.01.2019

Moda Tasarım

Moda Tasarım

Bu programın amacı, bölümden mezun olanların kendi çalışma alanlarına giren konularında "Yardımcı Kostüm Tasarımcıları ve Uygulayıcıları" olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Görsel sanatlardan tiyatro, opera bale, dans gösterileri gibi sahnede veya sinema, televizyon gibi alanların kamera önlerinde bir gösteriyi sunarken giyilen kıyafet ve aksesuarların tümüne kostüm denir. Kostüm tasarımcısının özünde amaç, bilinç, araştırma, veri toplama, arşivleme, çizim, kalıp ve dikiş bilgisi ayrıca kostüm tarihi bilgisi, renk bilgisi, teknik bilgi, malzeme bilgisi, bilgisayar teknolojisi bilgisi ve bir kostümün en önemli tamamlayıcı unsuru olan aksesuar bilgisinin olması gerekir.

Bu programdan mezun olanlar, "Yardımcı Kostüm Tasarımcısı" unvanını alırlar. Mezunların istihdam alanlarının bazıları şöyledir:  Film stüdyolarının kostüm atölyeleri, televizyon kanallarına bağlı çalışan kostüm atölyeleri, Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Müdürlüklerine bağlı kostüm atölyeleri,  ayrıca Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Belediye Tiyatrolarındaki kostüm atölyeleri (gerekli şartlar yerine getirildiğinde kadrolu olarak da çalışma olanakları vardır), özel tiyatroların kostüm atölyeleri. Bunun yanında Antalya ve çevresinde yer alan otellerin animasyon gösterileriyle, karnaval gösterilerinde ve fuar tanıtımlarında  kullanılan kostümlerin hazırlanmasında da Yardımcı Kostüm Tasarımcısı Ve Uygulayıcısı olarak çalışabilirler.

Öğrencilere birinci yılın ilk yarıyılından başlamak üzere programın temel eğitimini vermeyi amaçlayan Desen, Temel Sanat Eğitimi, Anatomi, Modelaj gibi teorik olmasının yanı sıra uygulama ağırlıklı dersler verilmiş, bu bağlamda öğrencinin beyinsel güçlerini tümüyle ele alarak geliştirirken önce bakmayı, bakarken doğruyu görmeyi, gözlem yapabilmeyi, algılama yeteneğini geliştirerek biçim ve düzen araştırmasına yönelebilmesi sağlanmıştır. Öğrenciye biçimin özünün doğada olduğunu keşfetme becerisi kazandırılarak arama, sorma ve araştırma yapmayı, denemeyi, düşünmeyi, çözümsel yöntemler uygulayarak sonuca varmayı ilke edinmiştir. Diğer bir değişle öğrenciye kendi branşında işlev kazandırırken entelektüel algılama ile birlikte konusuna hakim yeni bakış açıları keşfetmesi hedeflenmiş, buna bağlı olarak da farklı teknikler kullandırılarak bu özelliklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olmaya çalışılmıştır. Öğrenci, İlk yılda edindiği bilgiler ışığında, İkinci yılda işleyecekleri Kostüm Tasarımı,  Kostüm Aksesuar gibi yine uygulama ağırlıklı olan ana derslerinin altyapısını oluşturacak şekilde eğitim verilmektedir.