Deniz Ulaştırma ve İşletme

Programın Amacı

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojileri Bölümü Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, Denizcilik Sektörüne, Gemi adamları Yönetmeliği 8. madde (b) Fıkrası, 1 nolu bendinde tanımlanan STCW-7895 sözleşmesinin öngördüğü A-II/3 kuralının 3 ve 4. paragraflarında tanımlanan "Sınırlı Vardiya Zabiti" yeterliliğinde gemi adamı yetiştirir.

Giresun Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, 2013-2014 eğitim/öğretim yılında faaliyetine başlamış olup, Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Güzel Yalı Mahallesi, Derya Caddesi, No:10, Bulancak/Giresun Adresinde Kuruludur. Giresun Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Programından mezunlar "Önlisans Diploması" alırlar. Meslek Yüksekokulumuz üniformalıdır. Üniforma temini öğrenciye aittir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, en çok 4 ayı liman seferi olmak üzere toplam 12 ay deniz eğitimi onaylanmış bir staj defterine uygun olarak gemide tamamlamaları ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının öngördüğü sınırlı vardiya zabiti sınavında başarılı olmaları halinde "Sınırlı Vardiya Zabiti" yeterliliği almaya hak kazanırlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Programını Tercih yapacak öğrencilerin dikkatine;

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 06.04.2017 tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda, Giresun Üniversitesi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Programına 2017 yılından itibaren kayıt yaptıracak öğrenciler için “Vardiya Zabitliği yada Sınırlı Vardiya Zabitliği” yeterliliği verilmeme kararı alınmıştır. Bahsi geçen programı tercih etmeden önce bu hususun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.