Tekstil Teknolojisi

Programın Amacı

Bölüm hem sınavlı hem de sınavsız geçişle öğrenci almaktadır. Tekstil Programı'ndan mezun olan  öğrencilere Ön lisans diploması ve  Tekstil Teknikeri ünvanı verilmektedir Bu ünvanla öğrencimiz mezun olduğunda mühendisle işçi arasındaki geçişi sağlayacak ara eleman olma niteliğini kazanmaktadır. Bu durumda öğrenci bir teknik elmanın sahip olması gereken  tekstil ve konfeksiyon makine ve aparatları hakkında yeterli temel bilgiye; bir ara yöneticide bulunması  gereken işletme yönetimi ile ilgili bilgi, beceri, karar verme yeteneğine sahip olarak mezun olmaktadır.

Tekstil programının amacı; iki yıllık eğitim süresince tekstil piyasasının ihtiyaç duyduğu  ara elaman olan teknikerlerin temel tekstil bilgisine sahip, konfeksiyon dalında da tüm bilgi, beceri ve yönetim yeteneğine sahip olarak yetiştirilmesinin sağlanmasıdır.

Bu programda öğrencilere; tekstil ürünlerinin hammaddelerinden başlayarak, bu ürünlerin tüketicinin kullanımına hazır hale gelinceye kadar olan tüm aşamaları öğretilmektedir. Öğrenciye  kumaşın elde edilişi, boya-baskı işlemleri, terbiye aşamaları (yıkama, bazik işlem vs.), bitim işlemleri (yumuşaklık, kir tutmazlık apresi vs.) hakkında temel bilgi verilir.  Konfeksiyon dalında da bir ürünü model aşamasından, kalıbının hazırlanması, kesilmesi ve gerekli hazır giyim makine ve aparatların kullanılarak dikiş işleminin yapılması ve  yardımcı malzemelerin ürüne aktarılması ile ilgili tüm işlem akışı teorik ve uygulamalı olarak öğretilir.

İş dünyasında mezunlardan istenen bilgi, yetenek ve özellikler; verilen vazifenin ve işin sorumluluğunu taşıyabilecek teorik bilgi ve uygulamada sağlanacak uyum çabukluğu, organizasyon yeteneği ve iş disiplinidir. Programı tamamlayan her öğrenci, bu talebe cevap verebilecek şekilde  tekstil sektörünün tüm birimlerinde çalışabilecek bir uygulayıcı olacaktır.

Ders İçerikleri

Ders İçerikleri